• Podnosniki_dla_niepelnosprawnych_gdansk.jpg
  • Sprzet_rehabiktacyjny_gdansk.jpg
  • Wozki_inwalidzkie_schodolazy.jpg

Łazienka bez barier

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

lazienka_bez_barier



Zajmujemy się kompleksowym przystosowaniem łazienki dla osób niepełnosprawnych.
Od projektu po wykonanie.
Zachęcemy do współpracy wszystkie zainteresowane osoby

Łazienka jest miejscem, w którym każdy chciałby zachować intymność, nawet jeśli ma kłopoty z poruszaniem się bądź potrzebuje opieki. Problemy te dotyczą kilkunastu procent naszego społeczeństwa – na szczęście można je rozwiązać. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i wyposażeniu łazienki osoby starsze, mniej sprawne fizycznie, poruszające się na wózku czy w inny sposób ograniczone ruchowo mogą samodzielnie z niej korzystać.

Przestrzeń manewrowa

Problemy w łazienkach spowodowane są głównie ograniczoną przestrzenią tych pomieszczeń, znacznie utrudniającą osobom niepełnosprawnym korzystanie z łazienki. Podstawą swobody ruchu i łatwego korzystania z urządzeń sanitarnych jest odpowiednia przestrzeń manewrowa, pozwalająca na pełny obrót wózka (koło o średnicy 1,5 m).

Rozplanowanie wyposażenia

Planując więc rozkład łazienki, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne, należy pamiętać o zachowaniu:

  • odpowiednich odległości pomiędzy elementami wyposażenia,
  • minimalnej przestrzeni manewrowej pośrodku pomieszczenia.

W łazience, z której korzystają osoby niepełnosprawne, należy zamontować ułatwiające obsługę poręcze – przy wannie, ubikacji, umywalce oraz natrysku. Wszystkie elementy wyposażenia elektrycznego powinny znajdować się odpowiednio nisko (od 40 do 140 cm ponad podłogą), tak by znajdowały się w zasięgu rąk osoby na wózku. Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz.

Specjalna umywalka

Umywalka dla osoby niepełnosprawnej powinna pozwalać na umycie rąk w pozycji siedzącej – takie umywalki mają specjalną konstrukcję syfonu odpływowego. Dla ułatwienia czynności związanych z myciem po obu stronach umywalki powinno się przymocować poręcze. Nie należy instalować pod umywalką półpostumentu ani postumentu - ułatwi to dojazd do umywalki na wózku.

Wygodna toaleta

Wysokość elementów wyposażenia, na które przesiada się niepełnosprawny (miska ustępowa, bidet, ławeczki) powinna być zbliżona do wysokości wózka (około 50 cm). Miska ustępowa powinna mieć siedzisko na wysokości wózka, a jej długość musi być wystarczająca do tego, by można było łatwo się na nią przesiąść. Specjalne, ruchome uchwyty zabezpieczają podczas przesiadania się z wózka i ułatwią osobie niepełnosprawnej wykonanie tej czynności. Dzięki ruchomym elementom można przesiadać się ustawiając wózek obok toalety.

Aby uzyskać odpowiednią wysokość mocowania miski toaletowej można ją zainstalować na dodatkowym cokole, przymocować do ściany (modele wiszące) lub użyć specjalnej podkładki.

Bezpieczna kąpiel

Korzystanie z wanny ułatwia specjalna ławeczka umocowana na wysokości górnej krawędzi wanny. Na ławeczkę taką osoba niepełnosprawna może się wygodnie przesiąść z wózka.

Natrysk w łazience dla osoby niepełnosprawnej powinna stanowić zagłębiona, nie zamknięta przestrzeń o odpowiednich wymiarach (około 1 x 1 metra), osłonięta odpowiednimi drzwiami lub parawanem. Podłoga natrysku powinna mieć lekki spadek w kierunku odpływu. W takim natrysku można zainstalować specjalną ławeczkę lub stołek prysznicowy. Urządzenia te umożliwiają osobom niepełnosprawnym korzystanie z natrysku w pozycji siedzącej. Korzystanie z prysznicu ułatwiają ponadto poręcze.

Wanmed sprzet rehabilitacyjny wozki inwalidzkie facebook zakladka